RSS feed for diefilmguckerin

diefilmguckerin has logged 185 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
Edit this entry  
15
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
Edit this entry  
23
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Willow

Willow

1988
×
Edit this entry  
09
Ronja Robbersdaughter

Ronja Robbersdaughter

1986
×
Edit this entry  
07
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
Edit this entry  
06
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
Edit this entry  
02
Krull

Krull

1983
×
Edit this entry  
31
Schtonk!

Schtonk!

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Needful Things

Needful Things

1993
×
★★½
Edit this entry  
27
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
Edit this entry  
19
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★½
Edit this entry  
17
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
Edit this entry  
16
Wild Mouse

Wild Mouse

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Broken Arrow

Broken Arrow

1950
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
04
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★
Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
Edit this entry  
29
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Shane

Shane

1953
×
★★★
Edit this entry  
19
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Edit this entry  
18
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★
Edit this entry  
18
The LEGO Ninjago Movie

The LEGO Ninjago Movie

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★½
Edit this entry  
13
With Open Arms

With Open Arms

2017
×
Edit this entry  
10
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
Unter deutschen Betten

Unter deutschen Betten

2017
×
½
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry