Diego has logged 88 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★½
Edit this entry  
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★
Edit this entry  
30
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★½
Edit this entry  
29
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★
Edit this entry  
29
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★½
Edit this entry  
27
Suspense

Suspense

1913
×
Edit this entry  
27
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★
Edit this entry  
27
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
26
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★½
Edit this entry  
25
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★½
Edit this entry  
24
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★½
Edit this entry  
23
The World

The World

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★½
Edit this entry  
23
Blue

Blue

1993
×
Edit this entry  
22
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★½
Edit this entry  
22
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★½
Edit this entry  
19
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
19
House of Games

House of Games

1987
×
★★
Edit this entry  
19
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★
Edit this entry  
17
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★½
Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
Edit this entry  
16
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
Edit this entry  
16
Tin Pan Alley Cats

Tin Pan Alley Cats

1943
×
Edit this entry  
16
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★½
Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry