Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Khoda Nazdik Ast

Khoda Nazdik Ast

×
Read the review Edit this entry  
17
Friendship's Death

Friendship's Death

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Viola

Viola

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1976
×
Read the review Edit this entry  
05
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Safe

Safe

1995
×
Edit this entry  
31
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Crime and Punishment

Crime and Punishment

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Poison Ivy: The New Seduction

Poison Ivy: The New Seduction

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
Edit this entry  
26
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
Read the review Edit this entry  
16
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★½
Edit this entry  
10
Club of the Laid Off

Club of the Laid Off

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Snow Queen

The Snow Queen

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
Capitaine Thomas Sankara

Capitaine Thomas Sankara

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Edit this entry  
08
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
Read the review Edit this entry  
29
Marquis

Marquis

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Begotten

Begotten

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
Edit this entry  
05
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
31
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Church

The Church

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Breakaway

Breakaway

1967
×
Read the review Edit this entry