Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
John

John

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for John
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • John’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Prey

    Prey 2022

    ★★★★ Watched by John 05 Aug 2022

    Now I really want a Predator vs. Pirates movie.

  • I'm Dangerous Tonight

    I'm Dangerous Tonight 1990

    ★★★½ Watched by John 03 Aug 2022

    Love always wins.

  • The Cat

    The Cat 1992

    ★★★½ Watched by John 31 Jul 2022

    Such a beautiful film.

  • Orca

    Orca 1977

    ★★½ Watched by John 24 Jul 2022

    Note to self: don’t mess around with Orca whales.

  • Nope

    Nope 2022

    ★★★★★ Watched by John 23 Jul 2022

    Just your average movie about a perfectly harmless weather balloon.

  • Get Out

    Get Out 2017

    ★★★★★ Rewatched by John 22 Jul 2022

    Just finished GET OUT for the first time since 2017. It’s somehow even better than I remembered.

  • Ambulance

    Ambulance 2022

    ★★★½ Watched by John 16 Jul 2022

    That ambulance sure did get great gas mileage.

  • The Thing From Another World

    The Thing From Another World 1951

    ★★★½ Watched by John 03 Jul 2022

    Holy cats!

  • Brahms: The Boy II

    Brahms: The Boy II 2020

    ★ Watched by John 26 Jun 2022

    Watching this immediately after HEAT sure was a choice.

  • The Black Phone

    The Black Phone 2021

    ★★★★ Watched by John 25 Jun 2022 2

    I should probably read more of Joe Hill.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★ Watched by John 19 Jun 2022

    Overly long and safe fan service. Any tension built was immediately ruined by a predictable “miracle”.

  • Lux Æterna

    Lux Æterna 2019

    ★★★½ Watched by John 11 Jun 2022

    OH NO MY EYES!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 50

Review Tags

1
  • giant bomb commentary
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.