Sort by

Marcy has logged 70 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Brave

Brave

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
No

No

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry