Doug has logged 186 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Katy Perry: Part of Me

Katy Perry: Part of Me

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Restrepo

Restrepo

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gilded Cage

The Gilded Cage

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Fill the Void

Fill the Void

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gloria

Gloria

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Spirit Lake

Red Spirit Lake

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Utu

Utu

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Filth

Filth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rock 'n' Roll Nightmare

Rock 'n' Roll Nightmare

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Senna

Senna

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mesrine: Public Enemy #1

Mesrine: Public Enemy #1

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mesrine: Killer Instinct

Mesrine: Killer Instinct

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrong

Wrong

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sitting Target

Sitting Target

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Going Places

Going Places

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
New Dragon Gate Inn

New Dragon Gate Inn

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Pip

Mr. Pip

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pulp

Pulp

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Taoism Drunkard

Taoism Drunkard

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Day Without Policemen

A Day Without Policemen

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
In the House

In the House

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry