Doug has logged 215 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Drop

The Drop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
You're Not You

You're Not You

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Piano Blues

Piano Blues

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
National Theatre Live: Skylight

National Theatre Live: Skylight

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Godfathers and Sons

Godfathers and Sons

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Privilege

Privilege

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Super Inframan

The Super Inframan

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Dunwich Horror

The Dunwich Horror

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breadcrumb Trail

Breadcrumb Trail

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hell and High Water

Hell and High Water

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deepsea Challenge

Deepsea Challenge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood

Blood

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Liverpool

Liverpool

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Telephone Book

The Telephone Book

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Objective, Burma!

Objective, Burma!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Road to Memphis

The Road to Memphis

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Soul of a Man

The Soul of a Man

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Feel Like Going Home

Feel Like Going Home

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry