2012

Doug Dillaman Doug Dillaman’s year in review

Doug’s highest rated films

  • Certified Copy

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Friday Night

    ★★★★★

  • The Consequences of Love

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The Wall

    ★★★★½

  • The Red House

    ★★★★½

  • Bad Santa

    ★★★★½

  • Tuesday, After Christmas

    ★★★★½

  • Oslo, August 31st

    ★★★★½

  • The 36th Chamber of Shaolin

    ★★★★½

  • Michael Clayton

    ★★★★½

  • Letter Never Sent

    ★★★★½

  • Tabu

    ★★★★½

  • Two Years at Sea

    ★★★★½

  • The Loneliest Planet

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 90 Films watched
  • 7.5 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

The Wall

Jul 17

Most Watched

Holy Motors

twice

Compliance

twice

Last Film

Django Unchained

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
47 films
Thriller
24 films
Action
22 films
Romance
15 films
Crime
14 films
Sci Fi
14 films
Comedy
13 films
Documentary
11 films
Horror
11 films
Adventure
9 films
USA
43 films
France
18 films
Germany
9 films
UK
9 films
Canada
4 films
Italy
4 films
Japan
4 films
Austria
3 films
South Korea
2 films
English
66 films
French
19 films
Japanese
6 films
German
6 films
Italian
6 films
Chinese
5 films
Russian
5 films
Portuguese
3 films
Spanish
3 films
Hindi
2 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Doug’s most liked review

Beasts of the Southern Wild

★½

A lot of negative reviewers seem to take on the very motives of the filmmaker, etc, so let me say that I'm quite impressed by the willingness to make a somewhat unconventional indie film that would have been fucking grueling to make - no sitting around apartments and having conversations…

More reviews

Doug’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Resident Evil: Retribution
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Partition

Films watched in 2012

  • Django Unchained
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Bad Santa
  • Holy Motors
  • Trailer War
  • Deadly Prey
  • General Orders No. 9
  • Indie Game: The Movie
  • Wreck-It Ralph
  • Life of Pi
  • The Lighthouse
  • Beasts of the Southern Wild
  • Tuesday, After Christmas
  • The Warped Ones
  • Three Resurrected Drunkards
  • Safety Not Guaranteed
  • Compliance
  • Skyfall
  • Haywire
  • Oslo, August 31st
  • Enthiran
  • Kitten with a Whip
  • Bonnie's Kids
  • Killing Them Softly
  • The Master
  • 2001: A Space Odyssey
  • Certified Copy
  • Alps
  • Night of the Zombies
  • Argo
  • The Red House
  • In the Year of the Pig
  • Le plaisir
  • Bait
  • Friday Night
  • Pandorum
  • Tai Chi Zero
  • Le Silence de la Mer
  • Taken 2
  • Casque d'or
  • The Consequences of Love
  • Dredd
  • The Brain Eaters
  • Equalizer 2000
  • The Girl Who Knew Too Much
  • Bride of Frankenstein
  • Frankenstein
  • Resident Evil: Retribution
  • Looper
  • The Dark Knight Rises
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Warriors of the Rainbow: Seediq Bale - Part 1: The Sun Flag
  • Top Hat
  • Farewell
  • Amour
  • Michael Clayton
  • Letter Never Sent
  • A Lonely Place to Die
  • Magic Mike
  • Haunters
  • Juan of the Dead
  • Sister
  • Compliance
  • Sound of My Voice
  • Beyond the Hills
  • Holy Motors
  • Photographic Memory
  • V/H/S
  • Partition
  • Singin' in the Rain
  • The Loneliest Planet
  • From Up on Poppy Hill
  • In the Fog
  • Two Years at Sea
  • Tabu
  • In Another Country
  • Sightseers
  • Marina Abramović: The Artist Is Present
  • Himizu
  • Neighboring Sounds
  • Room 237
  • Pink Ribbons, Inc.
  • Gerhard Richter Painting
  • Sleepless Night
  • Crazy Horse
  • Killer Joe
  • Moonrise Kingdom
  • The Cabin in the Woods
  • This Must Be the Place
  • The Wall

Highly rated films Doug missed

  • John Mulaney: New in Town
  • Wolf Children
  • Elena
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Laurence Anyways
  • West of Memphis
  • 56 Up
  • Gangs of Wasseypur - Part 1

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more