2013

Doug Dillaman Doug Dillaman’s year in review

Doug’s highest rated films

  • Out of Sight

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Norte, the End of History

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Shattered Glass

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★½

  • Taoism Drunkard

    ★★★★½

  • Last Days Here

    ★★★★½

  • The Act of Killing

    ★★★★½

  • Upstream Color

    ★★★★½

  • Ernest & Celestine

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 186 Films watched
  • 15.5 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Only Angels Have Wings

Jan 4

Last Film

Shattered Glass

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
103 films
Comedy
40 films
Thriller
30 films
Action
30 films
Crime
28 films
Romance
26 films
Documentary
21 films
Sci Fi
20 films
Horror
20 films
Music
9 films
USA
105 films
France
32 films
UK
24 films
Germany
14 films
Hong Kong
11 films
Canada
7 films
Japan
6 films
New Zealand
5 films
Belgium
5 films
Australia
4 films
English
152 films
French
28 films
Spanish
19 films
German
12 films
Japanese
10 films
Cantonese
10 films
Italian
9 films
Chinese
8 films
Portuguese
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Doug’s most liked review

Eraserhead

★★★★★

But having rated it five stars, I'm not sure if I ever want to do this to myself again. It was my first time in the theater, and I forgot that on my previous viewing at home I paused a couple times (toilet break, water). In the theater, there is…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The ABCs of Death
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Couldn't You Wait?

Films watched in 2013

  • Shattered Glass
  • Quatermass and the Pit
  • Katy Perry: Part of Me
  • In the Name of the Father
  • Restrepo
  • Out of Sight
  • Short Term 12
  • The Gilded Cage
  • Fill the Void
  • The Wolf of Wall Street
  • Gloria
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Blancanieves
  • Training Day
  • Inside Llewyn Davis
  • Frances Ha
  • Red Spirit Lake
  • Utu
  • Cuban Fury
  • Filth
  • Enter the Dragon
  • The Friends of Eddie Coyle
  • White Lightning
  • Psychomania
  • The Counselor
  • Frankenhooker
  • Rock 'n' Roll Nightmare
  • The Room
  • Thor: The Dark World
  • Senna
  • Mesrine: Public Enemy #1
  • Mesrine: Killer Instinct
  • Wrong
  • Enough Said
  • 20 Feet from Stardom
  • Prisoners
  • Mood Indigo
  • Sitting Target
  • Going Places
  • The Fifth Estate
  • Dragon Inn
  • Mr. Pip
  • Peking Opera Blues
  • Gravity
  • Pulp
  • Taoism Drunkard
  • John Dies at the End
  • A Day Without Policemen
  • The Way Way Back
  • In the House
  • The Conjuring
  • The Awful Truth
  • Monsters University
  • Blue Jasmine
  • The Ballad of Genesis and Lady Jaye
  • The World's End
  • Death Kick
  • Stoker
  • The Set-Up
  • Alone in the Wilderness
  • Summertime
  • Step Up to the Plate
  • Last Days Here
  • The Orator
  • Elysium
  • The Wolverine
  • The Heat
  • A Quiet Place in the Country
  • The Cameraman
  • Cops
  • The Act of Killing
  • The Dance of Reality
  • Only Lovers Left Alive
  • To the Wonder
  • A Band Called Death
  • Leviathan
  • Like Someone in Love
  • The Spectacular Now
  • The Source Family
  • Cutie and the Boxer
  • The Strange Little Cat
  • A Field in England
  • This Ain't No Mouse Music!
  • Blue Ruin
  • The Human Scale
  • The Great Beauty
  • Everyday Objects
  • Post Tenebras Lux
  • The Missing Picture
  • Nobody's Daughter Haewon
  • Upstream Color
  • Stories We Tell
  • Outrage Beyond
  • It Felt Like Love
  • Stranger by the Lake
  • Ernest & Celestine
  • Computer Chess
  • Norte, the End of History
  • Suspiria
  • North by Northwest
  • Charles Bradley: Soul of America
  • Behind the Candelabra
  • Before Midnight
  • Pacific Rim
  • Heaven's Gate
  • The Place Beyond the Pines
  • Days of Heaven
  • Before Sunrise
  • Man of Tai Chi
  • The Forgotten Space
  • Fast & Furious 6
  • Jake
  • Speed Racer
  • You're Next
  • Special Silencers
  • Dreileben: One Minute of Darkness
  • Sweetgrass
  • Only God Forgives
  • Dreileben: Don’t Follow Me Around
  • Dreileben: Beats Being Dead
  • Diamonds of the Night
  • Hail
  • Couldn't You Wait?
  • Drug War
  • The Lovers on the Bridge
  • Spring Breakers
  • Badlands
  • Vivre Sa Vie
  • Barbara
  • Where the Condors Fly
  • Something in the Air
  • Eraserhead
  • Antiviral
  • Shock Corridor
  • Genocide
  • Police Story
  • Blade Runner
  • Flying Guillotine II
  • euphonia
  • The Color Wheel
  • The ABCs of Death
  • Guys and Dolls
  • Blue Valentine
  • Code Blue
  • Detropia
  • Nothing Personal
  • Best in Show
  • The Straight Story
  • The X from Outer Space
  • Only the Young
  • The Goonies
  • The House I Live In
  • Berberian Sound Studio
  • Beautiful City
  • No
  • Keep the Lights On
  • In the City of Sylvia
  • Deep End
  • Bernie
  • My Neighbor Totoro
  • The Red House
  • Vengeance
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Two-Lane Blacktop
  • Rust and Bone
  • The Thing
  • An American Werewolf in London
  • Wendy and Lucy
  • Reservoir Dogs
  • Casa de Lava
  • The Impossible
  • Anna Karenina
  • Another Earth
  • Goodbye Solo
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Lockout
  • The Imposter
  • It's Such a Beautiful Day
  • Chronicle
  • Liberal Arts
  • The Avengers
  • 21 Jump Street
  • Zero Dark Thirty
  • Django Unchained
  • Silver Linings Playbook
  • Only Angels Have Wings

Highly rated films Doug missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • Bo Burnham: what.
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • An Adventure in Space and Time
  • Let the Fire Burn

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more