2015

Doug Dillaman Doug Dillaman’s year in review

Doug’s highest rated films

  • Vampir-Cuadecuc

    ★★★★★

  • Michael Clayton

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Carlito's Way

    ★★★★★

  • 25th Hour

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • The Forbidden Room

    ★★★★½

  • The Emperor's Naked Army Marches On

    ★★★★½

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Lessons of Darkness

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 246 Films watched
  • 20.5 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

The Hustler

Jan 3

Most Watched

Sicario

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Last Film

The Muthers

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
132 films
Thriller
64 films
Action
50 films
Comedy
47 films
Documentary
39 films
Crime
37 films
Sci Fi
31 films
Adventure
28 films
Horror
26 films
Mystery
25 films
USA
153 films
UK
37 films
France
22 films
Germany
15 films
Italy
9 films
Australia
8 films
Canada
7 films
Spain
6 films
Hong Kong
6 films
New Zealand
5 films
English
219 films
French
21 films
Spanish
21 films
German
13 films
Chinese
13 films
Russian
12 films
Italian
10 films
Portuguese
8 films
Japanese
6 films
Latin
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 19

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Doug’s most liked review

Heat

★★★★½

What do people who rate BLACKHAT 4 1/2 stars rate this, anyway? Eighteen stars?

More reviews

Doug’s most liked list

My Most Anticipated

A loosely ordered list of films yet to receive release in NZ that I hope to see (preferably in a cinema).

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Manos: The Hands of Fate
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Art of Recovery

Films watched in 2015

  • The Muthers
  • Attack the Block
  • Manos: The Hands of Fate
  • 45 Years
  • Approaching the Elephant
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Joy
  • The Revenant
  • The Empire Strikes Back
  • Return of the Jedi
  • Star Wars
  • Spotlight
  • The End of the Tour
  • The Forbidden Room
  • The Gift
  • Horse Money
  • In the Shadow of Women
  • Cooties
  • Trumbo
  • StageFright: Aquarius
  • Mustang
  • The Mend
  • We Are Poets
  • Louder Than a Bomb
  • Creed
  • Evil Come Evil Go
  • Vamp
  • Heaven Knows What
  • Let Me Die a Woman
  • The Devils
  • Double Team
  • The Yakuza
  • Pufnstuf
  • Dollhouse
  • Dangerous Men
  • The Cross and the Switchblade
  • Mutant War
  • Bone Tomahawk
  • The Art of Recovery
  • Nocturne 29
  • Fatal Attraction
  • Secret in Their Eyes
  • New Nightmare
  • Brooklyn
  • Experimenter
  • Creature from the Black Lagoon
  • Suffragette
  • Spectre
  • Point Break
  • Rapture
  • The Last Man on Earth
  • In the Mouth of Madness
  • Who Can Kill a Child?
  • The Dressmaker
  • The Last Witch Hunter
  • Legend
  • The Stone Tape
  • The Emperor's Naked Army Marches On
  • A Nightmare on Elm Street
  • Sleeping with Other People
  • Youth
  • Junun
  • Possession
  • Bridge of Spies
  • The Soultangler
  • Colossus: The Forbin Project
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • Son of the White Mare
  • Top of the Heap
  • Death Spa
  • Haunted Spooks
  • Dirty Ho
  • The Last Emperor
  • Sicario
  • Vampir-Cuadecuc
  • A Room with a View
  • Sinbad
  • Bad Influence
  • Man on Fire
  • Mistress America
  • Air Force One
  • 99 Homes
  • The Martian
  • The Walk
  • A Well Spent Life
  • Shallow Grave
  • World War Z
  • Pulp Fiction
  • Rush
  • Sicario
  • Office
  • Everest
  • Macbeth
  • Blue Ruin
  • Tangerine
  • Lessons of Darkness
  • The Devil's Double
  • Straight Outta Compton
  • Never Let Me Go
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Southpaw
  • Heat
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • People, Places, Things
  • Blackhat
  • Rams
  • Watermark
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Lonesome
  • Faults
  • A Most Violent Year
  • The Assassin
  • The Color of Pomegranates
  • While We're Young
  • Balikbayan #1: Memories of Overdevelopment Redux III
  • The Lobster
  • The Duke of Burgundy
  • Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One
  • Out of the Mist: An Alternate History of New Zealand Cinema
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • When Marnie Was There
  • Amy
  • Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One
  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One
  • Ex Machina
  • Western
  • Magic Mike XXL
  • Michael Clayton
  • Banksy Does New York
  • Cartel Land
  • Welcome to Leith
  • Pervert Park
  • Terminator Genisys
  • City of Gold
  • Partisan
  • Ghost Shark 2: Urban Jaws
  • Results
  • The Wolfpack
  • Being Evel
  • Finders Keepers
  • The Wrecking Crew
  • Sea Fog
  • Bastards
  • Marshland
  • Inside Out
  • In the Basement
  • Touch of Evil
  • Jurassic World
  • The Falling
  • Love & Mercy
  • Hill of Freedom
  • Nasty Baby
  • Breaking a Monster
  • The Russian Woodpecker
  • Far from the Madding Crowd
  • Entourage
  • Mad Max: Fury Road
  • End of Watch
  • Le Samouraï
  • San Andreas
  • Aloha
  • Tomorrowland
  • Sleepless in Seattle
  • Madame Bovary
  • Poltergeist
  • Mad Max: Fury Road
  • Still Bill
  • Top Five
  • Beyond the Lights
  • The Terrorizers
  • Next of Kin
  • David Bowie Is Happening Now
  • Parole Violators
  • Gallipoli
  • The Silence of the Lambs
  • Cobain: Montage of Heck
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Ground We Won
  • The Conformist
  • Lucky Them
  • That Sugar Film
  • 2001: A Space Odyssey
  • Slow West
  • Red Psalm
  • Inside Man
  • Who Killed Captain Alex?
  • Wax, or the Discovery of Television Among the Bees
  • Revolt
  • Pit Stop
  • Buzzard
  • Good Burger
  • Clockers
  • It Follows
  • Furious 7
  • Middle of Nowhere
  • Carlito's Way
  • Snowpiercer
  • Listen Up Philip
  • Do the Right Thing
  • 25th Hour
  • Run All Night
  • Infinitely Polar Bear
  • Mystics in Bali
  • Baffled!

See all 246

Highly rated films Doug missed

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Listen to Me Marlon
  • And Then There Were None
  • In Jackson Heights

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more