2016

Doug Dillaman Doug Dillaman’s year in review

Doug’s highest rated films

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Altered States

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Cameraperson

    ★★★★★

  • Barton Fink

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

  • Punishment Park

    ★★★★½

  • Now!

    ★★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★½

  • Train of Shadows

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★½

  • On An Unknown Beach

    ★★★★½

  • Kate Plays Christine

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 244 Films watched
  • 20.3 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

Joy of Man's Desiring

Jan 3

Most Watched

Green Room

twice

Last Film

Moana

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
130 films
Thriller
70 films
Comedy
44 films
Crime
40 films
Documentary
40 films
Action
39 films
Adventure
28 films
Horror
24 films
Romance
21 films
Mystery
21 films
USA
153 films
UK
32 films
France
32 films
Germany
15 films
Japan
11 films
New Zealand
11 films
Belgium
11 films
South Korea
7 films
Italy
6 films
Canada
6 films
English
203 films
French
31 films
Spanish
21 films
Italian
16 films
German
16 films
Japanese
14 films
Arabic
8 films
Korean
6 films
Russian
6 films
Swedish
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 26

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Doug’s most liked review

La La Land

★★★★

Saw this weeks ago but been under NZ embargo, and suspect my reaction would be even more positive if I had written a review at the time and/or hadn't been worn down by the haters, who are legion and seem to take enormous pride in their position. I sincerely get…

More reviews

Doug’s most liked list

Desert Purgatory: Existentialism in the Sand

Films set largely or entirely in the desert while their protagonists are trapped in an inescapable hellscape, often both figuratively and literally.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Assassin's Creed
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Un archipel

Films watched in 2016

  • Moana
  • Ocean's Eleven
  • The Italian Job
  • Titanic
  • Punch-Drunk Love
  • Moonlight
  • Things to Come
  • The Thoughts That Once We Had
  • The Mission
  • Assassin's Creed
  • Jackie
  • Silence
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Crazed
  • Hell High
  • The Hard Way
  • The Dragon Lives Again
  • The Alchemist Cookbook
  • Prince of the City
  • Secret Admirer
  • Altered States
  • At Close Range
  • Split
  • Mommie Dearest
  • Dog Eat Dog
  • Roar
  • Paterson
  • Punishment Park
  • Little Soldier
  • The Edge of Seventeen
  • Pork Pie
  • Sambizanga
  • The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Your Name.
  • 79 Springs
  • The Sixth Face of the Pentagon
  • Now!
  • Underground
  • La La Land
  • Neither Heaven Nor Earth
  • The Academy of Muses
  • Afternoon
  • I, Daniel Blake
  • Double Jeopardy
  • Creepy
  • Homo Sapiens
  • Whiplash
  • Cemetery of Splendour
  • The Strange and Deadly Occurrence
  • Pretty Woman
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Miss Sharon Jones!
  • United 93
  • The Founder
  • Godard's Passion
  • Hacksaw Ridge
  • The Age of Shadows
  • Nocturnal Animals
  • Before the Flood
  • Sunset Song
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Figures in a Landscape
  • Evolution
  • Ouija: Origin of Evil
  • Arrival
  • High-Rise
  • Midnight in Paris
  • Julieta
  • Three Landscapes
  • Right Now, Wrong Then
  • Doctor Strange
  • Magic Mike XXL
  • Red Eye
  • Shin Godzilla
  • The Handmaiden
  • Manhattan
  • The Clan
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • The Beach
  • Jack Reacher
  • The Offence
  • The Married Woman
  • Hell or High Water
  • The Daughter
  • Thelma & Louise
  • Deepwater Horizon
  • The Thick-Walled Room
  • My Scientology Movie
  • Baseball
  • Inside Out
  • The Girl on the Train
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Hero
  • Café Society
  • The Light Between Oceans
  • Don't Breathe
  • Blair Witch
  • The Magnificent Seven
  • Nerve
  • The Rehearsal
  • Fear and Desire
  • A History of Violence
  • Bringing Out the Dead
  • Train of Shadows
  • The Outsiders
  • The Fits
  • The First Monday in May
  • Blood Father
  • Gangs of New York
  • The Age of Innocence
  • O.J.: Made in America
  • War Dogs
  • Kubo and the Two Strings
  • A Spell to Ward Off the Darkness
  • Kotoko
  • Raging Bull
  • The Shallows
  • Train to Busan
  • Un archipel
  • Green Room
  • Toni Erdmann
  • Operation Avalanche
  • Swiss Army Man
  • Poi E: The Story of Our Song
  • Elle
  • On An Unknown Beach
  • The Red Turtle
  • Endless Poetry
  • The 5th Eye
  • Tower
  • The Salesman
  • Doglegs
  • The Demons
  • Personal Shopper
  • A Quiet Passion
  • Our Little Sister
  • Aliens
  • The Neon Demon
  • The Pixar Story
  • Miles Ahead
  • The Fugitive
  • Mountains May Depart
  • Everybody Wants Some!!
  • Triple 9
  • Ants on a Shrimp
  • Suburra
  • A Flickering Truth
  • Kate Plays Christine
  • Jim: The James Foley Story
  • The Wailing
  • A War
  • Green Room
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Under the Sun
  • The BFG
  • Weiner
  • Free In Deed
  • Cameraperson
  • The Bourne Ultimatum
  • Sing Street
  • The Bourne Supremacy
  • Three Days of the Condor
  • Money Monster
  • Love & Friendship
  • The Long Day Closes
  • Dressed to Kill
  • Looper
  • The Nice Guys
  • The Bourne Identity
  • Embrace of the Serpent
  • Hadewijch
  • La zuppa del demonio
  • Where to Invade Next
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Sunshine
  • Captain America: Civil War
  • The Witch
  • Bastille Day
  • Zodiac
  • A Face in the Crowd
  • Tickled
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Deathgasm
  • The Town
  • The Boss
  • Orphans & Kingdoms
  • Universal Soldier: Regeneration
  • The Hunted
  • Eddie the Eagle
  • Snake Eyes
  • Kids
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Strange Culture
  • American Gangster
  • Mavis!
  • Born in Flames
  • Hot Pepper
  • The Mammals of Victoria
  • 10 Cloverfield Lane
  • Scenes from Under Childhood, Section One
  • Grimsby
  • Zootopia
  • Kung Fu Panda 3
  • Dheepan

See all 244

Highly rated films Doug missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • One More Time with Feeling
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Martírio
  • How to Build a Time Machine
  • Sense8: A Christmas Special
  • A Silent Voice

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more