2017

Doug Dillaman Doug Dillaman’s year in review

Doug’s highest rated films

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Dragon's Return

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★★

  • Disorder

    ★★★★★

  • Something Wild

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • I Take These Truths

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • High Society

    ★★★★★

  • Alamar

    ★★★★★

  • Voyage of Time: Life's Journey

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 329 Films watched
  • 27.4 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

The Terminator

Jan 1

Most Watched

Bad Genius

twice

Hotel Coolgardie

twice

Last Film

Gone Girl

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
169 films
Thriller
72 films
Documentary
64 films
Comedy
54 films
Action
54 films
Horror
50 films
Crime
50 films
Sci Fi
32 films
Romance
31 films
Mystery
30 films
USA
183 films
UK
56 films
France
44 films
Germany
19 films
Japan
13 films
New Zealand
12 films
China
9 films
Italy
9 films
Belgium
8 films
Canada
8 films
English
268 films
French
43 films
Spanish
25 films
German
21 films
Italian
19 films
Japanese
17 films
Swedish
11 films
Korean
8 films
Portuguese
8 films
Arabic
7 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 69

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Doug’s most liked review

Happy Death Day

★★½

Sure, "GROUNDHOG DAY but slasher" is a good idea, but it's an ...
(•_•)
( •_•)>⌐■-■
(⌐■_■)
... execution dependent concept.

More reviews

Doug’s most liked list

Gentle Cinema

Pleasant people doing pleasant things and there's not much drama and you just kind of feel lovely about the world.

I got a lot of recommendations for films, most of which seemed to not have pleasant people in them or leave you feeling lovely or felt a bit raucous, but…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fire Maidens of Outer Space
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Bill Direen: A Memory of Others

Films watched in 2017

  • Gone Girl
  • Hangs Upon Nothing
  • Gremlins
  • The Thomas Crown Affair
  • True Lies
  • Molly's Game
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Shape of Water
  • Ingrid Goes West
  • The Party
  • Ex Libris: New York Public Library
  • Brimstone & Glory
  • On the Beach at Night Alone
  • Brain Damage
  • Cat People
  • Demolition Man
  • +1
  • The Stepfather
  • Vibrations
  • In Fear
  • The Brotherhood of Satan
  • B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin
  • The Sword and the Sorcerer
  • Smithereens
  • Scarlet Diva
  • Fire Maidens of Outer Space
  • MSG: The Messenger
  • Kékszakállú
  • Kaili Blues
  • Patti Cake$
  • Stand by for Tape Back-up
  • Daddy's Home 2
  • Busting
  • Nocturama
  • Dragon's Return
  • Edvard Munch
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Justice League
  • Night Train to Terror
  • Above the Law
  • Icarus XB 1
  • Aaaaaaaah!
  • Miami Connection
  • Loving Vincent
  • Spring
  • An Open Secret
  • Insiang
  • Revenge
  • Limite
  • Lift
  • Bad Genius
  • The Street with No Name
  • Only the Brave
  • The Window
  • Borg vs McEnroe
  • Suspiria
  • The Abominable Dr. Phibes
  • The Leopard Man
  • The Undertaker and His Pals
  • Maniac
  • The Devil Rides Out
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • Human Traces
  • Thor: Ragnarok
  • Garlic Is as Good as Ten Mothers
  • I Love You to Death
  • The Foreigner
  • A Bucket of Blood
  • The Big Combo
  • The Duke of Burgundy
  • Splinter
  • The Seventh Curse
  • Omar
  • Detroit
  • Harry Dean Stanton: Partly Fiction
  • Martin
  • Ossos
  • Raw
  • The Florida Project
  • Happy Death Day
  • Brigsby Bear
  • Some Call It Loving
  • My Year with Helen
  • The Mountain Between Us
  • Hannibal
  • Zero Dark Thirty
  • Art & Copy
  • Blade Runner 2049
  • Death in Venice
  • Minority Report
  • Battle of the Sexes
  • Disorder
  • An Injury to One
  • Blade Runner
  • Shooter
  • State and Main
  • The Magic Flute
  • Something Wild
  • Some Came Running
  • The Blues Brothers
  • Witness
  • E-clip-se
  • Sunday in Peking
  • My Neighbor Totoro
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Philadelphia
  • When Harry Met Sally...
  • The American Astronaut
  • Fail-Safe
  • Pat Garrett & Billy the Kid
  • Fist of Fury
  • Sparrow
  • All the Colors of the Dark
  • Final Portrait
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • I Take These Truths
  • mother!
  • Mother
  • Matango
  • Argo
  • Ocean Waves
  • Ali
  • The American
  • ...And the Pursuit of Happiness
  • Boarding Gate
  • Chasing Asylum
  • Wind River
  • The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography
  • Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak
  • Spookers
  • House of Tolerance
  • It Felt Like a Kiss
  • The Beguiled
  • Footlight Parade
  • Evil Under the Sun
  • Rachel Getting Married
  • A Girl in the River: The Price of Forgiveness
  • casting a glance
  • The Living Skeleton
  • The Immortal Story
  • The Changeover
  • The Hitman's Bodyguard
  • The Foreign Duck, the Native Duck and God in a Coin Locker
  • The Big Sick
  • God's Own Country
  • Knight of Cups
  • A Hijacking
  • Clouds of Sils Maria
  • Alan Clarke: Director
  • Becoming John Ford
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Deep Blue Sea
  • The Fifth Element
  • Logan Lucky
  • Dunkirk
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • My Life as a Zucchini
  • Waru
  • Beach Rats
  • Ethel & Ernest
  • Good Time
  • Bill Direen: A Memory of Others
  • Western
  • The Evil Within
  • The Belko Experiment
  • Félicité
  • Tony Conrad: Completely in the Present
  • Faces Places
  • On Body and Soul
  • Claire's Camera
  • A Gentle Creature
  • A Ghost Story
  • Kobi
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Lost City of Z
  • Leaning Into the Wind: Andy Goldsworthy
  • Top of the Lake: China Girl
  • Yourself and Yours
  • Bangkok Nites
  • Happy End
  • Minute Bodies: The Intimate World of F. Percy Smith
  • Call Me by Your Name
  • Tragedy Girls
  • Multiple Maniacs
  • Let the Sunshine In
  • Nowhere to Hide
  • The Square
  • Heal the Living
  • Bad Genius
  • The Love Witch
  • Austerlitz
  • The Merciless
  • Belle de Jour
  • BANG! The Bert Berns Story
  • Starless Dreams
  • Stalker
  • Columbus
  • Marjorie Prime
  • Araby
  • Working in Protest
  • Dina
  • Kong: Skull Island
  • High Society

See all 329

Highly rated films Doug missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • LA 92
  • First Reformed
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Sleep Has Her House
  • The Work
  • Night is Short, Walk on Girl
  • Five Came Back

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more