RSS feed for Dimitra50001
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
The Rookie

The Rookie

1990
×
Edit this entry  
11
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
Edit this entry  
11
My Masterpiece

My Masterpiece

2018
×
★½
Edit this entry  
10
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
Edit this entry  
10
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★½
Edit this entry  
09
Firefox

Firefox

1982
×
½
Edit this entry  
09
Cheap Smokes

Cheap Smokes

2000
×
★★½
Edit this entry  
31
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
Edit this entry  
30
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★
Edit this entry  
28
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★½
Edit this entry  
27
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
Edit this entry  
27
Breezy

Breezy

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★
Edit this entry  
20
Sully

Sully

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
Edit this entry  
19
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dying in Athens

Dying in Athens

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
18
American Anarchist

American Anarchist

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
American Buffalo

American Buffalo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★
Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Red Corner

Red Corner

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pride and Glory

Pride and Glory

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry