Sort by

Dimitris has logged 407 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Oasis of Fear

Oasis of Fear

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elysium

Elysium

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Butler

The Butler

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Class Enemy

Class Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paranoia

Paranoia

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Congress

The Congress

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Intrepido: A Lonely Hero

Intrepido: A Lonely Hero

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Eyeball

Eyeball

1975
×
★★
Edit this entry  
08
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tragic Ceremony

Tragic Ceremony

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little England

Little England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Not Him

I Am Not Him

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Age of Panic

Age of Panic

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tir

Tir

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Castle of Purity

Castle of Purity

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nazarin

Nazarin

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Doll

Doll

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry