Sort by

Dimitris has logged 422 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Blue Room

The Blue Room

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fifth Season

The Fifth Season

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jack

Jack

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Basement

In the Basement

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ardor

The Ardor

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Nobody from Nowhere

Nobody from Nowhere

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Life of Riley

Life of Riley

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cub

Cub

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Party Girl

Party Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Samba

Samba

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Free Fall

Free Fall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Humanité

Humanité

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bird People

Bird People

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pola X

Pola X

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry