Sort by

Dimitris has logged 48 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Empty Hours

The Empty Hours

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Battery

The Battery

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
'71

'71

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mr. X

Mr. X

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Remake

Remake

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blind

Blind

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
You're Sleeping, Nicole

You're Sleeping, Nicole

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fort Tilden

Fort Tilden

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mend

The Mend

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dinosaur 13

Dinosaur 13

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Line of Credit

Line of Credit

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
On the Bride’s Side

On the Bride’s Side

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Bypass

Bypass

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Court

Court

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Short Skin

Short Skin

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Return to Ithaca

Return to Ithaca

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Council of Birds

The Council of Birds

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Flapping in the Middle of Nowhere

Flapping in the Middle of Nowhere

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Red Amnesia

Red Amnesia

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sivas

Sivas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Hammer Blow

The Last Hammer Blow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Revivre

Revivre

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Far from Men

Far from Men

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Villa Touma

Villa Touma

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Leopardi

Leopardi

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Fires on the Plain

Fires on the Plain

2014
×
★★
Read the review Edit this entry