Sort by

Dimitris has logged 49 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Darkside

The Darkside

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Cowards Bend the Knee

Cowards Bend the Knee

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
Edit this entry  
31
The Face You Deserve

The Face You Deserve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Breathe

Breathe

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Impressions of a Drowned Man

Impressions of a Drowned Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
H.

H.

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Proxy

Proxy

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Martin

Martin

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dracula: Pages from a Virgin's Diary

Dracula: Pages from a Virgin's Diary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight of the Ice Nymphs

Twilight of the Ice Nymphs

1997
×
Read the review Edit this entry  
21
Careful

Careful

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Gemma Bovery

Gemma Bovery

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Archangel

Archangel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tales from the Gimli Hospital

Tales from the Gimli Hospital

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild

Wild

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Cake

Cake

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Sniper

American Sniper

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lake August

Lake August

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Darkness by Day

Darkness by Day

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
L for Leisure

L for Leisure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Little House

The Little House

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blind Massage

Blind Massage

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Two Men in Town

Two Men in Town

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Long and Happy Life

A Long and Happy Life

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
On My Way

On My Way

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gold

Gold

2013
×
★★
Edit this entry  
03
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Futuro Beach

Futuro Beach

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry