Dineen has logged 39 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Read the review Edit this entry  
10
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry