Sort by

Lisa has logged 443 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Letters to Satan Claus

Letters to Satan Claus

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
We Three Queens

We Three Queens

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
It's Me, Billy

It's Me, Billy

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
PARE

PARE

2020
×
★★
Edit this entry  
29
What's In The Box

What's In The Box

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Garland

Garland

×
★½
Edit this entry  
29
Kringle Time

Kringle Time

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Still Together

Still Together

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry  
21
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
The God Committee

The God Committee

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
What Lies Below

What Lies Below

2020
×
★★
Edit this entry  
29
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★
Edit this entry  
27
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Honeymoon Phase

The Honeymoon Phase

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
A Good Woman Is Hard to Find

A Good Woman Is Hard to Find

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★
Edit this entry  
07
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry