Sort by

Dino 🦕 has logged 150 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Afire

Afire

2023
×
★★½
Edit this entry  
05
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daughter of the Dragon

Daughter of the Dragon

1931
×
Edit this entry  
30
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Painting

The Painting

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
Edit this entry  
25
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★½
Edit this entry  
25
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★
Edit this entry  
24
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★½
Edit this entry  
24
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Housekeeper's Daughter

The Housekeeper's Daughter

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
17
So Evil My Love

So Evil My Love

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
X

X

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cat City

Cat City

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear of a Black Hat

Fear of a Black Hat

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Safe in Hell

Safe in Hell

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
Edit this entry  
06
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Son of the Stars

The Son of the Stars

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
Edit this entry  
03
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Visitors from the Galaxy

Visitors from the Galaxy

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★
Edit this entry  
30
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry