Sort by

Diogo has logged 40 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Walk with Johnny Guitar

A Walk with Johnny Guitar

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Proletarian Winter's Tale

A Proletarian Winter's Tale

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Spectre Is Haunting Europe

A Spectre Is Haunting Europe

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Self-Criticism of a Bourgeois Dog

Self-Criticism of a Bourgeois Dog

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
How Tasty Was My Little Frenchman

How Tasty Was My Little Frenchman

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Acts of the Apostles

Acts of the Apostles

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Who's Camus Anyway?

Who's Camus Anyway?

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Open House

The Open House

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
The Idiot

The Idiot

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
A Burning Hot Summer

A Burning Hot Summer

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daguerrotype

Daguerrotype

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Near Death

Near Death

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Again

Home Again

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chain Letters

Chain Letters

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gang of Four

Gang of Four

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Circle

The Circle

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry