Sort by

Diogo has logged 68 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Anemone

Anemone

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Stanzas on the Name of Sacher

Three Stanzas on the Name of Sacher

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Children Out of Tune

Children Out of Tune

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rue Fontaine

Rue Fontaine

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
She Spent So Many Hours Under the Sun Lamps

She Spent So Many Hours Under the Sun Lamps

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sink or Swim

Sink or Swim

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once More

Once More

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Up and Down

Up and Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cousins

The Cousins

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Girl Is a Gun

A Girl Is a Gun

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
An overcooked steak

An overcooked steak

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hostel

Hostel

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Dedicated Life

A Dedicated Life

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Private Files of J. Edgar Hoover

The Private Files of J. Edgar Hoover

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fruits of Passion

Fruits of Passion

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Videotape

Videotape

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rock Hudson's Home Movies

Rock Hudson's Home Movies

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturne 29

Nocturne 29

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Essai d'ouverture

Essai d'ouverture

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry