Sort by

Diogo has logged 42 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All the King's Men

All the King's Men

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Way

My Way

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Goto, Island of Love

Goto, Island of Love

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
BU・SU

BU・SU

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Could Cheat Death

The Man Who Could Cheat Death

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christ of Nanjing

The Christ of Nanjing

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taira Clan Saga

Taira Clan Saga

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Take God's Children for Wild Geese

Don't Take God's Children for Wild Geese

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Door Into Darkness: Eyewitness

Door Into Darkness: Eyewitness

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
That Old Dream That Moves

That Old Dream That Moves

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charisma

Charisma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jenifer

Jenifer

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pelts

Pelts

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Giallo

Giallo

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Real Young Girl

A Real Young Girl

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ten Seconds to Hell

Ten Seconds to Hell

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
You Will Meet a Tall Dark Stranger

You Will Meet a Tall Dark Stranger

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Esther and the King

Esther and the King

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry