Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
JEFFERSON EVEREST CRAWFORD

JEFFERSON EVEREST CRAWFORD

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for JEFFERSON
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • JEFFERSON’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • American Graffiti

    American Graffiti 1973

    ★★★★ Watched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 24 Jun 2022

    some all time favorite performances, all time favorite sound mixing, a few all time great images, awesome editing… etc etc etc.. could become really important on rewatch, especially with better picture than streamed from showtime. Another top tier film recommended by my dad..

  • Chronicle of Anna Magdalena Bach

    Chronicle of Anna Magdalena Bach 1968

    ★★★★★ Rewatched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 20 Jun 2022

    Amazing how incredibly early these images are, as in deeply impacted in composition by early cinema


    One of cinemas greatest opening shots and probably the greatest closing shot. Ascension through simplicity and effacement.

  • No Posers

    No Posers 2022

    Watched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 16 Jun 2022 2

    really cool short film about the eternal artistic struggle taking place in a basement.. been there. Great writing, performance and exceptional craft for what I presume to be a no budget short. Loved it

  • Benediction

    Benediction 2021

    ★★★★ Watched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 14 Jun 2022

    reminds me of the first performances of “rite of spring” … let the “intellectual ear” be perked…

  • Walkabout

    Walkabout 1971

    ★★★★★ Watched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 13 Jun 2022 5

    basically perfect montage cinema.. tactile and abstract, associations swing easily from literal/idea or theme based to just based on a feeling

  • Little Women

    Little Women 2019

    ★★★★ Rewatched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 06 Jun 2022

    Such modest and wonderful textures for a contemporary adaptation/period movie. Plus I love the elliptical gaps and playful and smart meta-auto-fiction of the narrative structure . Feels like it has something to add as a distant legacy addition. Almost wish it were even more minimal in its filmic approach. Has some of the best exterior New England period photography as well.

  • Angel

    Angel 2022

    Watched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 06 Jun 2022

    Sharing another minor film about the river of time
    Shot in 2020
    https://vimeo.com/716541679

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★ Watched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 05 Jun 2022

    Sadly, this is no melodrama. 4 painfully flat endings, no sincere romance, the action is loud and sloppy. Val Kilmer gives the only human performance. Everyone else is following the shadow of deepfake Tom cruise..

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future 2022

    ★★★★ Watched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 04 Jun 2022

    Just realized… art is complicit in the crimes of the future..

  • Neptune Frost

    Neptune Frost 2021

    ★★★★★ Rewatched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 03 Jun 2022

    Hopefully injects some westerners with revolutionary fervor..

  • Under the Banner of Heaven

    Under the Banner of Heaven 2022

    ★★★★ Watched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 02 Jun 2022

    Best limited series tv I’ve watched in a while

  • Waves

    Waves 2019

    ★★ Watched by JEFFERSON EVEREST CRAWFORD 01 Jun 2022

    Despite impressive style, that borrows from malick in more subtle ways than aj edwards, the first half is difficult to watch. I nearly had to tune out after the seemingly irredeemable traumatic event, but the film eventually does have redemption as it’s goal. Moving performances in the second half. Looks and sounds like 2016. I like the changing aspect ratio although it kept landing on 2.40 (wrong)

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 39

Review Tags

76
  • youtube
  • criterion channel
  • vimeo
  • dvd
  • cinema
  • netflix
  • hbo
  • kanopy
  • blu-ray
  • amazon prime
  • digital file
  • mubi
  • cinesalon
  • hulu
  • early cinema watchlist 2020
  • briggs opera house
  • local screening
  • rewatch
  • claremont cinema 6
  • hopkins center
  • lebanon entertainment
  • nyc
  • in flight
  • online screening
  • outdoor screening
  • profile
  • ubuweb
  • united airlines
  • wrif 2022
  • wrj
  • public library
  • super 8
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro