Sort by

DIREKTIONZ has logged 410 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
24
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Read the review Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Contact

Contact

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Secretary

Secretary

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vampires

Vampires

1998
×
Read the review Edit this entry  
08
Hush

Hush

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wire

The Wire

1996
×
★★½
Edit this entry  
03
Stay As You Are

Stay As You Are

1978
×
Edit this entry  
02
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry