Sort by

DIREKTIONZ has logged 32 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
Edit this entry  
23
The Brain

The Brain

1988
×
Edit this entry  
19
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Soldier

Soldier

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry