Ethan has logged 135 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flight

Flight

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Role Models

Role Models

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rumble in the Air: Conditioned Auditorium

The Rumble in the Air: Conditioned Auditorium

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arctic Monkeys: At The Apollo

Arctic Monkeys: At The Apollo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mac & Devin Go to High School

Mac & Devin Go to High School

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Help

The Help

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Talking Funny

Talking Funny

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boy Wonder

Boy Wonder

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry