Ethan has logged 20 entries for films during July 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Earrings

Earrings

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry