Sort by

Chris has logged 667 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From a House on Willow Street

From a House on Willow Street

2016
×
Edit this entry  
28
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man Vs.

Man Vs.

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kin-dza-dza!

Kin-dza-dza!

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blinkity Blank

Blinkity Blank

1955
×
★★★★
Edit this entry  
05
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gook

Gook

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Madonnas

Madonnas

2007
×
★★
Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Leaves

Dead Leaves

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
My Father Is Coming

My Father Is Coming

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
With Love, Christmas

With Love, Christmas

2017
×
½
Edit this entry  
22
Coming Home for Christmas

Coming Home for Christmas

2017
×
½
Read the review Edit this entry