Sort by

DirkH has logged 795 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
First Knight

First Knight

1995
×
Read the review Edit this entry  
31
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Vow

The Vow

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Possession

The Possession

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil Inside

The Devil Inside

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Flight Before Christmas

The Flight Before Christmas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
DeadHeads

DeadHeads

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Best Seller

Best Seller

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Furry Vengeance

Furry Vengeance

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Predators

Predators

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Highlander: The Final Dimension

Highlander: The Final Dimension

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry