Sort by

DirkH has logged 410 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
March of the Penguins

March of the Penguins

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Open Grave

Open Grave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Dennis the Menace Christmas

A Dennis the Menace Christmas

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Riddick

Riddick

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
InAPPropriate Comedy

InAPPropriate Comedy

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wall

The Wall

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Transformers

Transformers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Virus

Virus

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bros Before Hos

Bros Before Hos

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
100 Bloody Acres

100 Bloody Acres

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Willy

Free Willy

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Homefront

Homefront

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Severance

Severance

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dracula 3000

Dracula 3000

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Long Weekend

Long Weekend

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Flubber

Flubber

1997
×
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
½
Read the review Edit this entry