Sort by

DirkH has logged 131 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cooties

Cooties

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Gift

The Gift

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Gallows

The Gallows

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pixels

Pixels

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hercules

Hercules

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Creep

Creep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Canal

The Canal

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
Read the review Edit this entry  
12
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Garfield

Garfield

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry