Sort by

DirkH has logged 26 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nut Job

The Nut Job

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Taken 3

Taken 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Time Lapse

Time Lapse

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ray Harryhausen: Special Effects Titan

Ray Harryhausen: Special Effects Titan

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry