weo has logged 60 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Darkness

The Darkness

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stratton

Stratton

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Strange Ones

The Strange Ones

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sing

Sing

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★½
Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★
Edit this entry  
08
The Abandoned

The Abandoned

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life

Life

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry