• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

  • Landscapers

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • The Rescue

    ★★★½

  • The Guilty

    ★★

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★

  • The Hand of God

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Red Rocket

    ★★★½

  • A Hero

    ★★★★

  • Titane

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Annette

    ★★★½

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

  • The Year Earth Changed

  • Seaspiracy

    ★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Pretend It's a City

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Small Axe

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Dustin

  • Limbo

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • Notturno

    ★★★

  • In My Room

    ★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★½

  • The End of Suffering (A Proposal)

  • An American Pickle

    ★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

  • Normal People

    ★★★★★

  • Tigertail

    ★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Mayor

    ★★★½

  • The Metamorphosis of Birds

    ★★★★½

  • Foam

  • Lost Girls

    ★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Possessor

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Shirley

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Zola

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★½