Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Z

Z

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sin City

Sin City

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry