Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Bullitt

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★

  • Enter the Dragon

    ★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★

  • Army of Shadows

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

  • Chinatown

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 22.3 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

The Cameraman

Jan 1

Last Film

Mad Max 2

Mar 3

Genres, Countries & Languages

Drama
39 films
Comedy
21 films
Thriller
20 films
Action
18 films
Crime
15 films
Adventure
15 films
Romance
13 films
Mystery
9 films
Sci Fi
7 films
War
7 films
USA
44 films
France
13 films
Italy
10 films
UK
9 films
Algeria
2 films
Australia
2 films
Germany
2 films
Hong Kong
2 films
Sweden
1 film
English
55 films
French
16 films
German
10 films
Spanish
6 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Cantonese
2 films
Arabic
2 films
Chinese
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 66 Added 51

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

discokill’s most liked review

Bullitt

★★★★½

There's a lot of reasons not to like Bullitt. It's extremely deliberate to the point of being slow. There's practically no dialogue half the time. McQueen's character doesn't really have a backstory, a personality and doesn't actually appear to be that good of a cop (if a senator asks you…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Tsotsi
Average weighted rating:

3.4

Films discokill watched in 2021

  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Judas and the Black Messiah
  • Little Big Man
  • Airplane!
  • Fist of Fury
  • THX 1138
  • Army of Shadows
  • Breakfast at Tiffany's
  • Easy Rider
  • Cléo from 5 to 7
  • Z
  • The Dirty Dozen
  • Pierrot le Fou
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • 2001: A Space Odyssey
  • Belle de Jour
  • Midnight Cowboy
  • Blow-Up
  • The Graduate
  • Rosemary's Baby
  • Le Samouraï
  • Bullitt
  • The Young Girls of Rochefort
  • The Wild Bunch
  • The Battle of Algiers
  • Chinatown
  • Alphaville
  • Sin City
  • Persona
  • Tsotsi
  • Election
  • The Dark Knight Rises
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • Amélie
  • The Virgin Suicides
  • The Great Silence
  • The Sound of Music
  • Cool Hand Luke
  • First Blood
  • Get Carter
  • Garden State
  • Enter the Dragon
  • The Blues Brothers
  • Band of Outsiders
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Palm Springs
  • PlayTime
  • The Italian Job
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Shakespeare in Love
  • High and Low
  • Tropic Thunder
  • Stand by Me
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Mary Poppins
  • The Great Escape
  • To Kill a Mockingbird
  • The Dark Knight
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Charade
  • The Manchurian Candidate
  • The Cameraman

World Map

Highly rated films discokill is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • CODA
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more