RSS feed for Mel
  • Alien: Covenant

    Alien: Covenant

    ★★★★★

    "I never kid about John Denver."

  • It

    It

    ★★★½

    A fitting vehicle for XTC's "Dear God."

  • Death Note

    Death Note

    ★★

    I like Adam Wingard but did a coconut fall on his head and give him a concussion before he made Blair Witch and Death Note?

  • The Blues Brothers

    The Blues Brothers

    ★★★★★

    "A gig like that, you gotta prepare the proper exploitation."

    "I know all about that stuff. I've been exploited all my life."

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★★★½

    In a movie which features a mind-bending shootout throughout a multidimensional marketplace, people putting psychedelic space jellyfish on their heads to trip out and an unfathomable amount of different alien species and ecosystems co-existing in one intergalactic city, the most surreal thing might be Herbie Hancock inexplicably appearing in a prominent dramatic role.

  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★★½

    That is one nutty road!

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★★

    A tad bit intense.

  • Jackass Number Two

    Jackass Number Two

    ★★★★★

    A masterpiece of trash in which even John Waters appears to give his approval.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

    MICHAEL KEATON RULES.

  • Burn After Reading

    Burn After Reading

    ★★★★½

    "I'm not here representing Hardbodies."

  • T2 Trainspotting

    T2 Trainspotting

    ★★★★

    "It amused us at the time."

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★★

    Wonder Woman is such a kindhearted hero that her need to say hello to a baby and thank a vendor for selling her ice cream sidetracks her from her quest to end World War I.

    After years of increasingly grim and interminable superhero sludge, it feels revolutionary to have a hero whose greatest strength is total unwavering goodness.