Sort by

Ruby has logged 323 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Barrage

Barrage

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Purge

The Purge

2013
×
Edit this entry  
28
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hearts in Atlantis

Hearts in Atlantis

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mother/Android

Mother/Android

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
She's Too Young

She's Too Young

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Land

Land

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cry_Wolf

Cry_Wolf

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
Betty White: First Lady of Television

Betty White: First Lady of Television

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Piter

Piter

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Name of the Son

The Name of the Son

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Lucy

Lucy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Have You Seen Andy?

Have You Seen Andy?

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Edit this entry  
06
Tuesday, After Christmas

Tuesday, After Christmas

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Aquaslash

Aquaslash

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
A Woman, a Part

A Woman, a Part

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Polygraph

Polygraph

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Fancy

The Fancy

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sweet Ruin

Sweet Ruin

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
For Maria

For Maria

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Swallow

Swallow

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
the lights are on, no one's home

the lights are on, no one's home

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Troublemaker

Troublemaker

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Slip

Slip

2019
×
★★
Edit this entry  
03
I Dream You Dream of Me

I Dream You Dream of Me

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Like Flying

Like Flying

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Social Butterfly

Social Butterfly

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Something to Remember

Something to Remember

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Benny Loves You

Benny Loves You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Twelve

Twelve

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Edit this entry