Highest rated films

  • Annihilation

    ★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • LA 92

    ★★★★

  • Coco

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★½

  • Don't Breathe

    ★★★½

  • Miss Sloane

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 21 Films logged
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Expedition Happiness

Feb 2

Last Film

Rampage

Dec 10

Genres, countries & languages

Drama
8 films
Adventure
7 films
Sci Fi
6 films
Action
6 films
Comedy
4 films
Fantasy
3 films
Documentary
3 films
History
2 films
Romance
2 films
Crime
2 films
USA
20 films
UK
3 films
France
2 films
Germany
2 films
Brazil
1 film
India
1 film
Italy
1 film
English
20 films
German
1 film
Drama
Average 3.57
Comedy
Average 3.00
Sci Fi
Average 2.50
Adventure
Average 2.36
Action
Average 2.17
USA
Average 3.03
English
Average 3.03

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 3

Watchlist

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

LA 92
Average weighted rating:

4.1

Lowest average

Justice League
Average weighted rating:

1.9

Most popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Expedition Happiness
Average weighted rating:

2.8

Films distantnative ෴. watched in 2018

  • Rampage
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Air Force One
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Justice League
  • Don't Breathe
  • Call Me by Your Name
  • Solo: A Star Wars Story
  • Ghostbusters
  • The Martian
  • Miss Sloane
  • The Shape of Water
  • The Post
  • Coco
  • Lady Bird
  • I, Tonya
  • Annihilation
  • LA 92
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Get Me Roger Stone
  • Expedition Happiness

World map

Highly rated films distantnative ෴. is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Phantom Thread
  • Capernaum
  • Pariyerum Perumal
  • Roma
  • Vada Chennai
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more