Highest rated films

  • Barbie

    ★★★★

  • Past Lives

    ★★★★

  • Black Mirror: Beyond the Sea

    ★★★★

  • Oppenheimer

    ★★★½

  • Missing

    ★★★½

  • Black Mirror: Joan Is Awful

    ★★★

  • Black Mirror: Loch Henry

    ★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • The Whale

    ★★★★½

  • Victoria

    ★★★★½

  • TÁR

    ★★★★

  • Argentina, 1985

    ★★★★

  • She Said

    ★★★★

  • Searching

    ★★★½

  • This Place Rules

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 16 Films logged
  • 1.3 Average per month
  • 0.3 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Argentina, 1985

Jan 8

Last Film

City of God

Oct 23

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
10 films
Thriller
7 films
Sci Fi
4 films
TV Movie
4 films
Mystery
3 films
History
3 films
Crime
3 films
Romance
2 films
Horror
2 films
USA
9 films
Germany
3 films
UK
3 films
France
1 film
Argentina
1 film
Japan
1 film
Brazil
1 film
English
13 films
German
1 film
Portuguese
1 film
Spanish
1 film
Drama
Average 3.90
Thriller
Average 3.29
TV Movie
Average 2.88
Sci Fi
Average 2.88
USA
Average 3.78
English
Average 3.50

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 2

Watchlist

Stars

Crew & studios

distantnative ෴.’s most liked review

Oppenheimer

Oppenheimer

★★★½

So Nolan really wanted us to know that Oppenheimer fucked. Note taken.

(aka Nolan still can’t write women)

More reviews

Highs and lows

Highest average

City of God
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Black Mirror: Mazey Day
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

This Place Rules
Average weighted rating:

3.6

Films distantnative ෴. watched in 2023

  • City of God
  • Victoria
  • Past Lives
  • Black Mirror: Mazey Day
  • Black Mirror: Beyond the Sea
  • Oppenheimer
  • Barbie
  • Black Mirror: Loch Henry
  • Black Mirror: Joan Is Awful
  • The Whale
  • TÁR
  • Missing
  • Searching
  • She Said
  • This Place Rules
  • Argentina, 1985

World map

Highly rated films distantnative ෴. is yet to see

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Perfect Days
  • The Holdovers
  • Poor Things

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more