Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
About Elly

About Elly

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kes

Kes

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Death of a Shadow

Death of a Shadow

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Balance

Balance

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Happiness

Happiness

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Inside

Inside

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Maker

The Maker

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Employment

The Employment

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Room 8

Room 8

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Two & Two

Two & Two

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Most

Most

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Tale of Three Sisters

A Tale of Three Sisters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry