Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midway

Midway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Polar

Polar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mule

The Mule

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cold Blooded: The Clutter Family Murders

Cold Blooded: The Clutter Family Murders

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry