• High and Low

    High and Low

    ★★★★★

    So amazing!!
    Forensics and drama and comedy!
    Love it! One of the best!

  • Riders of Justice

    Riders of Justice

    ★★★★

    My kind of movie!! Loved it!
    I'm not a big wordsmith, so I will just say:
    Reminds me of a much deeper-thought action movie than most. And Funny.

  • Midway

    Midway

    ★★★

    I am glad to be familiarized with the history of this battle. 
    I was sorry it had to be so romanticized and I felt pandered-to. 
    Ed Skrein is not likable as an actor but he would have been a better Freddy Mercury in Bohemian Rhapsody. 
    Anyway, this movie was okay just so “Hollywood”. Sorry for it.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The Grifters meets Get Out meets The Royal Tenenbaums.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    Boys behaving badly. 
    Modern-day fable. 
    Work of art.

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

    I enjoyed the back story. It was just okay.

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    ★★

    So disappointing on so many levels. It had pretty good aliens and other special effects, but I kept waiting for it to be funny or quippy and at least have a plot I could follow and it never happened.
    Pawn was the funniest thing and did a good job - or maybe he just had all the good lines and the best timing.
    I really couldn't believe it - I expected to have fun at this movie, at least. Didn't happen.

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★½

    Love it! Love it! Love it!
    This movie has it all!

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★

    I don’t know. I just don’t know. 
    How can you go to a movie and walk out and not know if you liked it or not?  I gave it two starts just because Swinton, Murray and Driver were in it. I got to look at them. Two stars. 
    I don’t know.

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    Gotta be honest. I have not seen any Xmen movies before and so I didn't understand the history. Not fair to the movie. I liked some of the action and the way she looked, though.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★½

    This movie affected me. I “got” it. I understood it. 
    It is Elton John in style as well as substance.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★

    Oh, gosh. Just a mess visually and content-wise. Oh, the dialogue was awful. I felt so sorry for Bradley Whitford. 
    Wish I could say it was “fun” but I can’t. 
    The stars are for effort.