Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
12
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
Edit this entry  
01
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
Edit this entry  
21
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight Whispers

Moonlight Whispers

1999
×
Edit this entry  
11
Samurai X: Trust and Betrayal

Samurai X: Trust and Betrayal

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memories

Memories

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Have You Seen the Barefoot God?

Have You Seen the Barefoot God?

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Over the Fence

Over the Fence

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
30
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Edit this entry  
08
Demons

Demons

1971
×
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sleeping Man

Sleeping Man

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Les Mains négatives

Les Mains négatives

1978
×
Edit this entry  
25
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Story Written with Water

A Story Written with Water

1965
×
Edit this entry  
21
Birds, Orphans and Fools

Birds, Orphans and Fools

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
Edit this entry  
07
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
Edit this entry  
05
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Edit this entry  
03
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
01
Labyrinth Tale

Labyrinth Tale

1975
×
Edit this entry  
01
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Tale of Genji

The Tale of Genji

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
Edit this entry  
19
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Regular Lovers

Regular Lovers

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
Edit this entry  
11
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry