Blur has logged 51 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Edit this entry  
08
Demons

Demons

1971
×
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sleeping Man

Sleeping Man

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Les Mains négatives

Les Mains négatives

1978
×
Edit this entry  
25
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Story Written with Water

A Story Written with Water

1965
×
Edit this entry  
21
Birds, Orphans and Fools

Birds, Orphans and Fools

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
Edit this entry  
07
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
Edit this entry  
05
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Edit this entry  
03
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
01
Labyrinth Tale

Labyrinth Tale

1975
×
Edit this entry  
01
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Tale of Genji

The Tale of Genji

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
Edit this entry  
19
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Regular Lovers

Regular Lovers

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
Edit this entry  
11
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hokusai

Hokusai

1953
×
Read the review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read prior review Edit this entry  
23
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Touch

The Touch

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Tess

Tess

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Notre musique

Notre musique

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry