• Dune

    ★★★★

  • The Suicide Squad

  • Loki

  • Cruella

    ★★★

  • Save Ralph

  • Wonder Woman 1984

  • Monster Hunter

    ½

  • The Queen's Gambit

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • Jujutsu Kaisen

  • Another Round

    ★★★½

  • Muse: Simulation Theory

    ★★★★

  • Attack on Titan: Chronicle

  • Extraction

  • The Father

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • 1917

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • The Rat

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Zombieland: Double Tap

  • Our Ladies

  • The Irishman

    ★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Hair Love

  • Vinland Saga

    ★★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Chernobyl

  • Avengers: Endgame

  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

  • Shazam!

  • Captain Marvel

  • Alita: Battle Angel

    ★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Aquaman

    ★★

  • Heart of Batman

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • Green Book

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • Ant-Man and the Wasp

  • Ocean's Eight

    ★★

  • Burning

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • The Titan

    ½

  • Mob Psycho 100: Reigen - The Miracle Psychic that Nobody Knows

  • Balance Of The Force

  • Ready Player One

    ★★★½

  • A Quiet Place

  • Game Night

  • Red Sparrow

    ½