dixie has logged 259 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Teacher, My Obsession

My Teacher, My Obsession

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Lips

Blue Lips

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cam

Cam

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dragon Is the Frame

The Dragon Is the Frame

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
23
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Being Charlie

Being Charlie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
SPF-18

SPF-18

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry