Sort by

dixiejr has logged 451 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry