• Hillbilly Elegy

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • The Old Guard

    ★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • Dating Amber

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Tigertail

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • His House

    ★★★★

  • The Two Popes

  • Marriage Story

  • Midsommar

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

  • The Farewell

  • Beautiful Boy

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • A Simple Favor

    ★★½

  • I Am Jonas

    ★★★★

  • Roma

  • Burning

    ★★★★

  • Thunder Road

    ★★★★

  • A Quiet Place

  • Game Night

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Hereditary

  • I, Tonya

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Okja

  • Get Out

  • A Ghost Story

  • Call Me by Your Name

  • And So We Put Goldfish in the Pool.

    ★★★

  • Moana

  • Blue Jay

    ★★★★

  • Tramps

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

  • La La Land

  • Kubo and the Two Strings

  • Your Name.

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Train to Busan

  • The Odyssey

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

  • Thunder Road

    ★★★★

  • Room

  • Carol

  • The Invitation

  • The Witch

  • Paddington

    ★★★½

  • Interstellar

  • John Wick

    ★★★½

  • Mommy

  • The Grand Budapest Hotel

  • Boyhood

  • Her

  • Coherence

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★

  • Weekend

    ★★★★

  • Take Shelter

    ★★★½

  • The Social Network

  • Inception